صفحه اول    جستجو

 
 

Home arrow پايگاههاي تابعه arrow ساري

ساري ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
نویسنده مدیریت سایت   

                  Image

         اداره كل  منطقه ای آموزشی انتقال خون استان مازندران                                                     

تاریخچه پایگاه ساری:

با توجه به قرار گرفتن مازندران در منطقه آب و هوایی شبه مدیترانه ای و شیوع بسیار بالای بیماریهای خونی مادر زادی از جمله تالاسمی(که رتبه اول را در سطح کشور داراست) ، ازدیاد بروز تصادفات جاده ای به علت گردشگر پذیر بودن این استان،آمار بالای بیماریهای عروق کرونر قلب ، آمار بالای مصرف خون و فرآورده های خونی ، پراکندگی جمعیت و مراکز درمانی موجب شد تا پایگاه انتقال خون مازندران افتتاح وخون مورد نیاز بیماران استان تامین شود. قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی سازمان شیر و خورشید سرخ(جمعیت هلال احمر کنونی) در راستای اهداف انساندوستانه و کمک رسانی خود مراکزی را جهت اهدای خون تاسیس کرد . در شهرستان قائم شهر به همین منظور مجموعه ای تحت عنوان شیر و خورشید سرخ با همکاری بیمارستان ولی عصرکنونی به خونگیری و توزیع آن در استان همت گمارد.
 بدین منظور اداره کل منطقه ای آموزشی انتقال خون مازندران در 5 خرداد 1358 با مراجعت تعدادی از کارکنان که از سال 1357 در واحدهای مختلف از قبیل   ( آزمایشگاه، خونگیری، پخش و...) در انتقال خون تهران دورانی را تحت عنوان دوره کارآموزی طی نموده بودند شروع به کار نموده است و خط پایانی بر وضع نابسامان خون فروشی در مراکز بانک خون آن زمان که شامل بیمارستان شیرو خورشید ساری، بیمارستان ولی عصر و رازی قائم شهر و نیز بیمارستان یحیی نژاد بابل کشید. در آن زمان انتقال خون استان مازندران بعد از استانهای تهران-شیراز-خراسان وخوزستان پنجمین انتقال خون در کشور بود.
آمار خونگیری اولیه، روزانه حدود 20-15 واحد و آزمایشات اولیه شامل BGو Rh،VDRL و HBsAgبوده است.در گذشته اساس خونگیری بیشتر روی دریافت خون جایگزین و خون اهدایی بنا بوده و بخش عمده ای را نیز تیم های خونگیری تشکیل می دادند.در سالهای 58 تا 64 تیم های سیاری فقط محدود به پادگان ها و کارخانه ها بود اما بدیل عدم آشنایی مردم  با اهداء خون و ترس از آن و همچنین اجباری بودن اهداء خون خصوصاً در پادگان ها، مکرراً واکنش های وازو واگال شدید در تیم های خونگیری دیده می شد. ولی در طول سالهای دفاع مقدس مردم با اهداءخون آشنا شدند و آمار خون های اهدایی افزایش محسوسی به خود گرفت.
از سال 1376 به بعد تیم های اعزامی به زندانها و همچنین خونگیری در بانک خون بیمارستانها حذف و اعزام تیم های خونگیری محدود به پادگان های اطراف هر پایگاه گردید و همچنین دادن هر گونه پاداشی به اهداکننده نیز حذف گردید . بطور کلی سیستم خون جایگزین نیز در سال 1381 حذف گردید.از آن زمان تا کنون در بخش آزمایشگاه روتین ساری روزانه بین 180-120 کیسه خون تحویل گرفته می شود که این تعداد مربوط به واحد خونگیری پایگاه ساری، کانتینر ثابت ساری، کانتینر خونگیری قائم شهر و مرکز خونگیری بهشهر می باشد. در بخش غربالگری خون ها نیز از شهریور 82 تا کنون بر روی  تمامی خون های پایگاه آمل، بابل و چالوس آزمایش های HIVAb ،HCVAb و HBsAg انجام میشودو از ماه آبان سال 84 خون های پایگاه تنکابن نیز به مجموعه فوق اضافه شده است
قابل ذکر است در حال حاضر از نیروهای قدیمی پایگاه  30 نفر باز نشسته شدند و هم اکنون آقای دکتر محمد عطارزاده به عنوان دوازدهمين مدیر کل انتقال خون مازندران مسئولیت مدیر کلی را به دوش می کشند. شایان ذکر است با پیگیریهای مجدانه مدیر کل محترم آقای دکتر محمد عطارزاده و همکاری صمیمانه شهردار محترم، مدیریت برنامه ریزی استان و مسکن شهرسازی ساختمان جدید پایگاه انتقال خون ساری با زیربنای 2300 متر مربع در 5 طبقه در حال ساخت است که در حال حاضر ۶۵درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و تا پایان سال ۹۱ به بهره برداری  می رسد. از ویژگیهای این ساختمان می توان آزمایشگاه فنی منحصر بفرد، مقاومت در برابر زلزله های که در ایران رخ می دهد، شرایط ویژه اورژانسی مجهز به پد پروازی که هلیکوپترهای امدادی در صورت نیاز به خون بصورت اورژانس می توانند از دیگر شهرهای خارج استان خون و فرآورده های آن را در اسرع وقت تامین کنندرا بر شمرد.
در حال حاضر شهرستان ساری دارای 502899  نفرجمعیت که از این تعداد 281367 نفر در مرکز شهرستان و 221531 نفر در روستاهای اطراف زندگی می کنند.
تعداد ۳۴ بیمارستان فعال وظیفه خدمت رسانی به  1020  بیمار خاص( تالاسمی، هموفیلی و دیالیزی)این شهرستان و شهرهای وابسته (قائمشهر، نکاو جویبار ) را بر عهده دارند.
از  1020 بیمار خاص تحت پوشش این پایگاه868  نفر تالاسمی، 122 دیالیزی و29 هموفیلی می باشند.
و از۳۴ بیمارستان تحت پوشش پایگاه ساری ۲۳ بیمارستان دولتی و ۵ بیمارستان متعلق به سازمان تامین اجتماعی و ۶بیمارستان  خصوصی می باشند.
پایگاه انتقال خون شهرستان ساری اولین پایگاه از نظر وسعت و اولین تولید کننده خون و فرآورده های خونی در سطح استان مازندران می باشد.  

این پایگاه ما بین پایگاههای بهشهر و بابل واقع شده که به ترتیب با آنها چهل و سی و  پنج کیلومتر فاصله دارد . همچنین این پایگاه شامل تشکیلات سازمانی اداره کل نیز می باشد.
 در حال حاضر تعداد 9۵ نفر در پایگاه شهرستان ساری در راستای تامین خون سالم و کافی در حال انجام وظیفه می باشند. 
تلفن: 33323010

فکس 33325154

آدرس :بلوار ارتش اداه کل انتقال خون مازندران
مدیر کل : دکتراسماعیل  پوریانی

آخرین بروز رسانی ( 1393/04/19 ساعت 11:58:24 )

منوی اصلی
صفحه اصلی
تاريخچه
واحد‌هاي سازمان
پايگاههاي تابعه
شرايط اهداي خون
مراحل اهداي خون
مزاياي اهداي خون
پمفليت‌هاي آموزشي
آمار
اطلاعيه و اخبار
اهدا كنندگان
جستجو
سايت هاي مرتبط
ارتباط با سازمان
ساعت کاری پایگاهها
جستجو
آيا ميدانيد كه..

حداقل 2800 بيمار تالاسميك هر روز منتظر اهدا كنندگان خون هستند.

آمار بازدید ها
امروز84
دیروز162
هفته606
ماه4636
کل بازدید ها301667
35 میهمان حاضرند