صفحه اول    جستجو

 
 

Home arrow صفحات منفرد arrow تاريخچه

تاريخچه ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
نویسنده مدیریت سایت   

تاريخچه انتقال خون در جهان:
عصر انتقال خون در سال 1613 ميلادي با كشف سيتم گردش خون توسط ويليام هاروي دانشمند انگليسي آغاز گرديد .
در ژوئن سال 1667 ژان ديني خون گوسفندي را به پسر بچه 15 ساله اي تزريق كرد و به دنبال آن چندين انتقال خون مشابه انجام شد تا بالاخره در اثر پيدا شدن عوارض عفوني و واكنشهاي غير طبيعي كه درآن زمان ناشناخته بود در سال 1678 پارلمان كشور هاي اروپايي به خصوص فرانسه تحت تاثير اين شكستها انتقال خون را غير قانوني اعلام كرد وبدين ترتيب وفقه اي 150 ساله در انتقال خون ايجاد شد . تا اينكه يك پزشك انگليسي در سال 1818 خون انسان را براي انتقال از فردي به فرد ديگر بكار برد .
بالاخره در سال 1900 دانشمند آلماني بنام كارل لنداشتاينز با كشف گروههاي خوني و سيتم ABO
تحولي در انتقال خون ايجاد نمود كه امروزه جهت كشف ارزشمند اين دانشمند بزرگ در طب انتقال خون سالروز تولد اورا روز جهاني تقدير و تجليل از اهداكنندگان خون نامگذاري نموده اند.

تاريخچه انتقال خون در ايران:
فرايند انتقال خون در ايران از سال 1324 به طور پراكنده در برخي از مراكز كشورمان آغاز شد .
در سال 1327 خانم و آقاي دكتر بوئه فرانسوي در بيمارستانهاي تهران انتقال خون را انجام مي دادند و از اين زمان تا 1353 شيروخورشيد سرخ ايران با كمك خون فروشان حرفه اي به عنوان اهدا كنندگان خون در اين خصوص انجام وظيفه مي نمودند .
در سال1353 به همت دكتر فريدون اعلا ء سازمان انتقال خون ايران تآسيس و رسما شروع به كار نمود .
بعد از پيروزي انقلاب اسلامي مجلس شوراي اسلامي درسال 1363 اساسنامه سازمان انتقال خون را به تصويب رساند . و سازمان ملي انتقال خون را به عنوان تنها مرجع خدمات انتقال خون در سراسر كشور تعيين كرد .در حال حاضر سازمان انتقال خون بيش از 90 پايگاه در سراسر كشور دارد .

 

تاريخچه انتقال خون در استان مازندران:
قبل از انقلاب شكوهمند اسلامي سازمان شيرو خورشيد سرخ ( جمعيت هلال احمر كنوني ) در راستاي اهداف انسان دوستانه و كمك رساني خود مراكزي را جهت اهداي خون تاسيس كرد . در شهرستان قائمشهر به همين منظور مجموعه اي تحت عنوان شيرو خورشيد سرخ با همكاري بيمارستان ولي عصر ( رضا پهلوي سابق ) به خونگيري و توزيع ان در استان همت گمارد .
قبل از پيروزي انقلاب در اوايل سال 1357 سازمان انتقال خون استان مازندران با گزينش كادر فني خونگيري و آزمايشگاه و پخش خون و اعزام اين اكيپ فني به مراكز تهران جهت گذراندن دوره آموزش تاسيس ورسما در خرداد 1358 در مركز ساري افتتاح و فعاليت خود را اغاز نمود ودر سال 1359 نيز پايگاه اقماري چالوس در غرب استان افتتاح و در سال 1364 پايگاه تنكابن و درسال 1377 پايگاه شهرستان بابل كه با همت و كمكهاي مددي توسط دو فرد خير احداث و آغاز به كار نمود ودر سال 1378 کانتینر ثابت در شهرستان قائمشهر و در سال 1381 كانتينر ثابت در خيابان قارن شهرستان ساري ودر خرداد سال 1383 احداث پايگاه شهرستان به اتمام رسيد . كه ان شاء الله به زودي فعاليت خود را اغاز مي نمايد .
در حال حاضر در استان مازندران به مركزيت ساري و ۱۱ پايگاه اقماري شهرستاني و يك مركز ثابت خونگيري در ساري با هدف تامين خون سالم وكافي مورد نياز جهت مراكز درماني سطح استان انجام وظيفه مي نمايد.

 

آخرین بروز رسانی ( 1395/04/28 ساعت 06:55:46 )

منوی اصلی
صفحه اصلی
تاريخچه
واحد‌هاي سازمان
پايگاههاي تابعه
شرايط اهداي خون
مراحل اهداي خون
مزاياي اهداي خون
پمفليت‌هاي آموزشي
آمار
اطلاعيه و اخبار
اهدا كنندگان
جستجو
سايت هاي مرتبط
ارتباط با سازمان
ساعت کاری پایگاهها
جستجو
آيا ميدانيد كه..

خونگيري انتقال خون مازندران در سال 82 ، 91423 واحد بوده است.

آمار بازدید ها
امروز94
دیروز189
هفته988
ماه4084
کل بازدید ها342746
7 میهمان حاضرند